Lina Kostenko dokončuje nový historický román - média

Známá ukrajinská básnířka a spisovatelka Lina Kostenko dokončuje nový historický román o době hejtmanství a připravuje jej k vydání.

Podle agentury Ukrinform o tom informovala Suspilne Kultura .

Suspilne poznamenal, že v první části rozhovoru se Serhiyem Zhadanem na Rádiu Khartia pro projekt "Krugova Oborona" (Kruhová obrana) Lina Kostenko řekla, že pracuje na novém historickém románu o období hejtmanství.

Žadan rozhovor natočil loni, když básnířku navštívil spolu s Ivanem Malkovyčem. Poté se Žadan ke spisovatelce ještě jednou vrátil, aby natočil nový rozhovor. Jedná se o první velký veřejný rozhovor s autorem knih Maruša Čuraj a Zápisky ukrajinského blázna po mnoha letech.

Kniha se bude zabývat obdobím hejtmanství, ale ne v obvyklém hrdinském duchu: jádrem děje je složitá a kontroverzní otázka podílu Ukrajinců na utváření ideologie ruského impéria.

"Jak se Západ dozvěděl Rusko ? Podle nádhery jeho fasád," říká Kostenko.

V románu ji zajímají otázky: Proč se Ukrajinci vzdělaní na Kyjevsko-mohyljanské akademii stali tvůrci imperiálních mechanismů? Byli si vědomi své role a odpovědnosti? A je pravda, jak se dnes někdy říká, že Ukrajinci vybudovali impérium a teď ho musí zničit?

"Potřebuji najít skutečný důvod, rozumíte?" říká.

"Ti Ukrajinci - náš kněz Feofan Prokopovič - vnukli Petrovi I. myšlenky, z nichž se teď dusíme..." Kostenko se s ní podělí.

Mezi klíčové postavy románu patří teolog, spisovatel a reformátor Feofan Prokopovič, který vytvořil "Duchovní řád" - dokument, který podřizoval pravoslavnou církev carské moci - a kancléř ruského impéria Alexandr Bezborodko, rodák z hejtmanství. Mezi postavami se objevují i zahraniční politici a spisovatelé.

"Tuto knihu jsem psal v klidu, beze spěchu," shrnul Kostenko.

Suspilne zdůraznil, že ačkoli Lina Kostenko neuvedla přesné datum vydání knihy, z jejích slov je zřejmé, že práce na rukopisu se blíží ke konci.

Přečtěte si také: "Knížka je pro nás velmi důležitá: Lina Kostenko vyznamenán francouzským Řádem čestné legie

Na začátku první části rozhovoru Serhij Žadan také poznamenal, že Lina Kostenko v současné době "dokončuje své knihy a připravuje je k vydání". Serhij Žadan použil množné číslo, ale v rozhovoru Lina Kostenko hovoří především o historickém románu.

Jak informovala agentura Ukrinform, 15. května se Rakousko-ukrajinská spol. uspořádala jubilejní večer v rakouském hlavním městě Vídni večer věnovaný 95. narozeninám vynikající ukrajinské básnířky Liny Kostenko.

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Další zprávy

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 15.09.2025 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pondělí 15. září 2025

Očekáváme v 09:00 19°C

Celá předpověď